Benátský štuk
Speciální odvětví štukatérské techniky
Benátský štuk se do střední Evropy rozšířil z Itálie. Bohatě se uplatňoval v interiérech, ale hlavně pak v kostelech barokní architektury 18. století. Umělý mramor lze od přírodního rozeznat tím, že vytváří souvislou plochu beze spár. Po určitých úpravách se dá aplikovat na různé druhy podkladu (štuková omítka, beton, sádrokarton, dřevo, kov, PVC atd.).
Stejně jako před staletími, se mramorové štuky nejvíce využívají v reprezentačních prostorách, kde navozují dojem luxusu a výjimečnosti. Svým reprezentativním vzhledem se benátský štuk stává nepřehlédnutelnou součástí interiérů a exteriérů restaurací, bank, divadel, hotelů, ale i obývacích pokojů, hal nebo schodišť.
Umělý mramor je vedle nesporné exkluzivity také praktický – na hladkém povrchu se nedrží prach a údržba je proto minimální. I když svými vlastnostmi nemůže být plnohodnotnou náhradou keramických obkladů, lze ho aplikovat i v místech s vyšší relativní vlhkostí, jako je koupelna, bazének, sauna. V těchto prostorách je pak nutné povrch štuku ošetřit ochrannou vrstvou vosku, která zvyšuje vodo-odpudivost a usnadňuje údržbu. Velkou výhodou této technologie je možnost kopírovat téměř jakýkoliv tvar a jakkoliv členitý podklad (sloupy, oblouky, výklenky, dekorační lišty apod.)
Narozdíl od skutečného kamene, nezatěžuje tenkovrstvý štuk nosnou konstrukci objektů. Dokreslováním žilek a kombinací různých technik nanášení lze v detailu napodobit pravý kámen. Touto technikou vytváříme věrohodný mramorový povrch jakékoliv složitosti: jednobarevný, vícebarevný, složitější kresby s žilkováním, vysokým leskem či starým zašlým vzhledem.
Kontaktujte nás Kalkulace ceny